Дакотське вогнище — приховане земляне вогнище, розведення та підтримка якого потребує мінімум палива. Організація такого багаття досить затратна за часом, тому найкраще Дакота підходить для тривалої стоянки. Його також відносять до категорії «невидимих» вогнищ. Адже сам вогонь перебуває у поглибленні, а дим розсіюється без сліду. Під час війни багаття Дакота застосовували партизанські загони, які постійно перебували у тилу у ворога. Завдяки йому вони, не видаючи своєї прихильності, мали можливість трохи зігрітися, приготувати їжу.
Принцип дії багаття
Складові дакотського підземного вогнища:
- Кострова яма (глечикоподібна). Усередині неї горить паливо.
- Повітропровід. Служить для безперешкодного підведення повітря до центру займання.
- Димохід. На ньому згодом мають ємність з їжею.
Функціонує дакотське багаття так. Спочатку повітря в поглибленні нагрівається, прямує вгору, йде через димар. Одночасно тиск у самій ямі знижується, після чого свіже (холодне) повітря всмоктується через повітропровід. Інтенсивність вогню посилюється з допомогою припливу кисню.
Щодо головної ями повітропровід може перебувати в таких положеннях:
- Опущений до осередку. Тоді насичений киснем потік повітря рухається під кутом у нижньому напрямку.
- Горизонтальний. Формується (на тій же глибині) допоміжна яма, що з'єднується з основним тунелем.
- Піднятий до вогнища. Влаштовується на схилі поблизу яру. Нагріте повітря виходить через димар, зовсім не перешкоджає надходженню свіжих потоків повітроводом.
Готування їжі на багатті без диму
Цікаво! Конструкцію такого бездимного багаття свого часу вигадали північноамериканські індіанці. Адже світло та дим від звичайних наземних осередків швидко видавали ворогові їхнє місцезнаходження.