Дирекційний кут та азимут у чому різниця: відмінність азимуту від дирекційного кута

Багато туристів стикалися з необхідністю обчислення азимуту за компасом, щоб визначити напрямок руху. Проте про дирекційний кут та його використання знають не всі. У звичайному туристичному поході такі знання навряд чи знадобляться. Якщо група збирається в тривалу екстремальну подорож, потрібно розібратися з цими значеннями і навчитися правильно ними користуватися.

Що називається азимутом види кута і навіщо він потрібен

Азімут – це в географії кут з двох прямих, що виходять з однієї точки, при цьому одна з них вказує на об'єкт, а інша – строго на північ. Розрізняють істинний та магнітний азимути, а застосовуються вони для орієнтування у просторі.

Азімут – це кут між напрямком на північ та напрямком на об'єкт

Визначення та сфери застосування

Справжній азимут ніколи не збігається з магнітним, так само як і магнітний полюс планети відрізняється від географічного. Важливо пам'ятати, що стрілка компаса завжди вказує на магнітний полюс. Справжній полюс пов'язаний віссю обертання Землі та географічними меридіанами.

Для чого використовується азимут:

  • прокласти маршрут у незнайомому місці;
  • Визначити напрямок шляху;
  • обчислити відстань між двома об'єктами на карті;
  • Розрахувати час у дорозі.

Вміння обчислювати азимут допоможе легко знайти дорогу додому

Іншими словами, якщо між географічним меридіаном і магнітним прокласти напрямок у бік об'єкта, то кут, що вийшов між кожним з них, і буде вважатися географічним та магнітним азимутами. Магнітним відмінюванням називають різницю між ними, а застосовують його для визначення істинного полюса. На цю величину можуть впливати поклади магнітної руди, лінії електропередач, а також добові та річні коливання.

Обчислення азимуту найчастіше використовується під час прокладання маршруту в лісі, в горах. Без цієї величини не можуть обійтися геодезії, судноплавстві, топографії.