Компас – це прилад визначення сторін горизонту. Незважаючи на існування цифрових методів навігації, класичний компас зі стрілкою досі залишається затребуваним. Для забезпечення його роботи не потрібне живлення або зв'язок із супутником. Таке орієнтування – це надійний спосіб визначення сторін світла. Але не всі мандрівники знають, як користуватися компасом, як він улаштований, і що робити у разі його поломки.
Як влаштований компас і як він виглядає
Найпростіший пристрій являє собою округлий корпус, всередині якого знаходиться намагнічена стрілка, що обертається на осі. Стрілка зазвичай складається із двох різнокольорових половин: синя вказує на північ, червона – на південь.
Крізь прозорий верх проглядається лімб із позначеннями сторін світла та множинними поділами. Оскільки коло поділено на 360⁰, то між сторонами світла по 90⁰. Один поділ на компасі відповідає 5⁰, проте підписані найчастіше ті значення, які кратні 20. Основні точки циферблату, стрілка вкриті фосфором. Тому вони світяться у темряві.
Пристрій компасу
Збоку корпусу є запобіжник (гальмо): з його допомогою фіксується стрілка, якщо пристрій поки не потрібний. Також на приладі може бути передбачений візирний пристрій (цілик і мушка), що складається з двох виступів, що дозволяє більш точно проводити вимірювання.
Для захисту скла в окремих моделях передбачена кришка, для зручності носіння – невеликий ремінець.