З давніх-давен Сонце допомагало мандрівникам визначати сторони світу, знайти вірний шлях і не заблукати. На сьогоднішній день у разі відсутності або поломки навігаційних пристроїв небесні світила також допомагають людям орієнтуватися в незнайомій місцевості, в тому числі і в лісі. У світлий час основним орієнтиром є Сонце, завдяки якому можна вибратися з лісу і навіть урятуватися.
Способи орієнтування за Сонцем
Якщо немає варіантів, як зробити компас, існує безліч методів, які дозволяють орієнтуватися за Сонцем. Грунтуючись на положенні стрілки годинника або тіні від гномона, а також просто спостерігаючи за рухом світила на горизонті, можна побудувати маршрут подальшого шляху. У деяких випадках така навичка може стати в нагоді не тільки для досягнення певного об'єкта на місцевості, але і для порятунку власного життя.
При цьому існують деякі особливості орієнтування, що ґрунтуються на різному положенні зірки в залежності від пори року і навіть від місця знаходження спостерігача.
З якого боку сходить сонце – точно там, де схід, а його захід сонця точно на заході, відбуваються навесні та восени в дні рівнодення, а саме 21 березня та 23 вересня. В інші дні положення зірки зміщується на північ або південь в залежності від пори року.
Схід і захід Сонця в залежності від пори року
Після дня весняного рівнодення з наближенням планети до сонячної зірки схід з кожним днем стає все ближче на північ. 21 червня, коли фіксується літнє сонцестояння, можна точно визначити, що світло починає свій шлях на північному сході, а заходить на північному заході. Далі рух небесного світила наближається на південь, і в день зимового сонцестояння (22 грудня) на сході відзначається південний схід, на заході сонця — південний захід.
Ці розрахунки відносяться саме до Північної півкулі. Якщо необхідні дані про положення Сонця щодо Південної півкулі, всі вони повністю протилежні.