Основи гасіння лісових пожеж: 10 методів, особливості, організація, тактика, як гасять

Природні катастрофи

Лісова пожежа – страшна і дуже масштабна подія, усунути яку непросто. Вибираючи спосіб гасіння, необхідно враховувати не тільки вид пожежі, але й навколишній ландшафт, склад грунту, рельєф, переважну рослинність, температуру. Гарячий період для пожежників починається влітку, з кінця червня до початку листопада. Найбільш пожежонебезпечними місцями вважаються хвойні та змішані ліси, торфовища.

Види лісових пожеж та їх поширення

Розрізняють три групи пожеж за способом поширення: верхові, підземні та низові. Кожен із них вимагає особливого підходу до гасіння. Найшвидше вогонь поширюється при верховому горінні, але найбільш підступна підземна пожежа.

Класифікація природних пожеж

Низова пожежа

Поширюється повільно, із середньою швидкістю близько 5-7 км/год, та й температура горіння тут нижча, ніж за верхового чи підземного. Найчастіше причиною низового займання стає необережне поводження з вогнем, внаслідок чого починають горіти сухі гілки, листя, мох, повалені дерева.

Для нього характерне сильне задимлення, а гасять його стандартними методами, як і пожежі у житлових будинках. Головне, щоб добровольці, які беруть участь у ліквідації горіння, відповідним чином були екіпіровані.

Низова пожежа виникає через необережне поводження з вогнем

У всіх учасників гасіння пожежі повинні бути захисні каски та респіратори, брезентові роби, чоботи та рукавиці.

При гасінні використовуються пожежні машини з брандспойтами, а в деяких випадках нагоді і звичайний вогнегасник. З його допомогою збивається полум'я, що впритул підходить до житлових будівель.

Найпопулярнішим і найпростішим методом гасіння низових пожеж вважається використання вогнезахисної смуги. Вона являє собою широку, але неглибоку траншею, прокладену на шляху розповсюдження полум'я. Усередині неї з проміжком 5 м можуть бути проорані три спеціальні смуги, заповнені мінеральною сіллю. Подібну перешкоду вогонь подолати не зможе, і горіння локалізується.

Для гасіння низової пожежі можна використовувати звичайний вогнегасник

До речі, ці траншеї широко використовуються як профілактичні протипожежні заходи.

Тільки низова пожежа, що починається, цілком можливо згасити підручними засобами, без використання спеціальної техніки. Тліюче полум'я легко збивається шматком брезента або свіжим лапником, а ось закидати його землею не варто. Верхній шар лісового ґрунту добре горить, і подібні дії можуть спровокувати підземні спалахи.

Вогнезахисна смуга – це штучно створений протипожежний бар'єр