Розповіді про кульову блискавку можна зустріти навіть у літописах та легендах, які відносяться до 106 року до н. е. Описано явище було як поява величезних вогняних птахів, які несли в дзьобах вугілля. Якщо вони опускалися вниз, то горіли будинки, ліси, гинули люди. Але вивчити за стільки років явище так і не вийшло, як зрозуміти причини її появи.
Що таке кульова блискавка
Кульова блискавка – явище незрозуміле, воно асоціюється з грозою, але зовсім не схоже на звичайну блискавку. Описується як вогненна куля, що світиться, плавно переміщається по повітрю. Іноді такі згустки з'являються у формі краплі, гриба чи будь-якої іншої фігури. У діаметрі досягає 10-20 см. Забарвлення також буває різним: білим, блакитним, жовтим або чорним. Свідки цього явища природи відзначають, що всередині потік складається з невеликих деталей.
Кульова блискавка є вогненною кулею, що пливе по повітрю.
Описів кульової блискавки дуже багато. Різноманітність форм також вражає. Вона може бути у вигляді кулі, краплі, стрижня, овалу, дисків. Іноді люди плутають кульову блискавку з вогнями Святого Ельма. Насправді це абсолютно різні природні явища. Точну температуру всередині плазмового згустку не визначено, але згідно з розрахунками вчених, вона становить від 100 до 1000 °С.
Очевидці стверджують, що особливого тепла біля кулі вони не відчували. Але при розриві навколо розплавляється пластик та метал, а рідина випаровується.
Візуалізувати кульову блискавку протягом тривалого проміжку часу, а переміщатися в будь-якому напрямку, змінюючи траєкторію. Найчастіше плазмова сфера з'являється паралельно до грози, але бувають ситуації, коли вона просто виникає під час сонячного дня. Рухи вогняної кулі можуть бути різними, іноді блискавка рухається вгору-вниз, переміщається убік, зависає в повітрі або різко змінює траєкторію, прямуючи проти вітру.
Траєкторія руху кульової блискавки непередбачувана
За твердженням очевидців, вогняні кулі здатні проникати крізь металеві, дерев'яні перепони. Причому іноді з такими речами нічого не відбувається, а в інших випадках матеріали просто плавляться і вибухають. Зникає згусток, що світиться, іноді також раптово, як і з'являється. У деяких випадках випаровується, розсіюється, поглинається предметами, із якими стикається.
Ще в 1972 році вчені намагалися систематизувати всі дані, які збиралися про кульову блискавку. В результаті було визначено основні властивості цього природного явища:
- Форма сфери або груші;
- Яскравість, що відповідає звичайній настільній лампочці;
- Поява разом з грозовими гуркотами;
- Діаметр до 1 м;
- Тривалість існування: від 1 секунди до 1 хвилини;
- Швидкість досягає кілька метрів в секунду;
- зустрічається у різних колірних гаммах;
- може раптово змінювати напрямок, зависати чи переміщатися вертикально;
- прагне потрапити до металевих виробів;
- проходить через стіни та вікна, потрапляючи в приміщення.
Кульові блискавки найчастіше потрапляють у металеві предмети
Тому точно сказати, що таке шарова блискавка, і як вона виглядає, складно. Але знати, як поводитись у грозу потрібно кожному.