Орієнтування
Компас є найважливішою річчю визначення сторін світла біля. Особливо це стосується тих випадків, коли людина втратила орієнтир не з власної волі. Однак у похідному спорядженні не завжди може бути якісний прилад з магазину. У цьому випадку необхідно знати все про способи виготовлення компаса із різних матеріалів.
Компас на нитці та голці
Для того, щоб якісно виготовити компас у домашніх або похідних умовах, необхідно розуміти, як працюють навігаційні прилади цього типу. Будь-який магніт намагається прийняти паралельне положення щодо силових ліній магнітного поля Землі, які проходять у напрямку з півночі на південь. Компасна стрілка – це маленький магніт, який за будь-якого положення намагається зайняти позицію вздовж цих невидимих ліній.
Це дозволяє людині визначати місце розташування півночі з допомогою приладу. При самостійному складанні компаса першочергове завдання полягає у виготовленні магнітної стрілки. Її потрібно розташувати так, щоб ніщо не заважало її вільному обертанню. І тут вона допоможе людині визначити напрям північ.
Ідеальна стрілка для компаса – магніт прямокутної, довгастої форми. Однак придбати його складно, а якщо навігаційний прилад знадобився людині у разі екстреної ситуації – практично неможливо. У цьому випадку компас виготовляється з підручних матеріалів. Наприклад, зі швейної голки та нитки.
Компас на нитці та голці
Вони беруться практично в кожен туристичний похід, тому ці речі є одним із найпоширеніших матеріалів для саморобного компасу.
Класичний варіант виготовлення компаса будинку виглядає так: береться голка середніх розмірів, один її кінець натирається магнітом, а потім підвішується на нитку. У польових умовах цей спосіб найчастіше виконати неможливо. Навряд чи хтось візьме з собою магніт, сподіваючись ненароком заблукати.
У польових умовах компас на нитці та голці робиться так:
- Береться голка. Якщо такої немає, можна використовувати інші тонкі та легкі металеві предмети (скріпка, дріт, частини різних приладів та обладнання).
- Береться нитка. Якщо її також взяти забули, можна витягнути нитку з одягу. Довжина нитки має бути не менше 40 см. Це дозволить уникнути зачеплення стрілки за різні предмети.
- Нитка прив'язується до голки за середину. Важливо, щоб вона не смикалася з боку в бік, інакше показання приладу будуть не точними. Другий кінець нитки тримається рукою або прив'язується за ціпок.
- Кінець голки 2-5 хвилин натирається об тканину з вовни або шовк.
- Намагнічений кінець голки відзначається. Робиться це фарбою, олівцем, землею чи корою. Можна цього не робити. Головне не забути, яку частину голки натирала людина.
- Метал підвішується на нитку. Далі слід почекати, поки голка заспокоїться і врівноважиться, після чого намагнічений кінець голки вказуватиме на північ, протилежний – на південь. Ліворуч від півночі буде захід, а праворуч схід. При використанні навігаційних пристроїв магнітного типу важливо пам'ятати про девіацію.
Важливо! Будь-який предмет із заліза, розташований поруч із компасом ближче, ніж за 15 метрів здатний викликати відхилення показань компаса. Якщо залізо розташоване дуже близько, стрілка приладу зможе прийняти спокійне становище, і буде постійно перебувати у русі.