Які ознаки місцевих предметів допоможуть визначити сторони горизонту

Орієнтування на місцевості – важлива навичка, яка здатна виручити, якщо поряд не виявилося топографічної карти або навігатора. Основні методи орієнтування відомі з давніх-давен, за допомогою них можна визначити сторони світла, своє місцезнаходження, напрям доріг, розташування великих об'єктів і знайти потрібний маршрут. Готуючись до походу, слід приділити особливу увагу розвитку навичок, знань, правил орієнтування в усіх учасників групи. Як показує практика, вміння визначити своє місцезнаходження на невідомій місцевості допоможе знайти дорогу та зорієнтуватися на будь-якій території та в будь-яких метеоумовах, а найголовніше відчувати впевненість у собі та зберігати спокій.

Як проводити орієнтування за місцевими ознаками

Уважне спостереження за природними ознаками з точністю допоможе знайти будь-яку дорогу та необхідний напрямок. Усі явища у природі взаємопов'язані зі становищем небесних тіл, сторонами світла, потоками повітря. Достатньо точно визначити одну ознаку і за нею відкриються решта закономірностей.

Карта є найголовнішим помічником при орієнтуванні, якщо правильно з нею поводитися і вміти читати. Найважливіше визначити своє місцезнаходження, орієнтуючись на видимі навколо об'єкти – річки, лінії електропередач, якісь споруди. Порівнявши масштаб карти і визначивши приблизну відстань до об'єкта, можна досить точно визначити своє місцезнаходження. Це допоможе прокласти подальший маршрут для виходу на потрібне місце.

Компас – це головний атрибут мандрівників. Він повністю замінює наявність картки. Щоб зорієнтуватися на місцевості за допомогою компасу, необхідно:

  1. Зняти провідну стрілку з фіксатора та встановити компас горизонтально. Стрілка визначить північ. Знаючи, де знаходиться північ, легко визначити інші сторони горизонту.
  2. Рухаючись маршрутом, необхідно тримати орієнтир на видимий об'єкт вдалині.
  3. Знайти азимут зворотного маршруту. Ставши до потрібного об'єкта особою, необхідно направити на нього нульову позначку компаса та віртуально з'єднати нуль та стрілку. Отримане значення на шкалі – покаже, що таке азимут, а цифра під ним – це азимут напрямку. Так можна визначити траєкторію маршруту. Також може бути азимут магнітний та істинний.

Компас та карта

Компас допоможе у пошуках правильного напрямку навіть при похмурій або дощовій погоді.

Важливо! Перед використанням слід переконатися, що поблизу не розташовані металеві об'єкти, ЛЕП, трансформаторів, приладів з високим рівнем магнетизму, які можуть збити показники приладу, чутливого до них.

Якщо компаса немає, можна використовувати альтернативні методи для орієнтування, якими користувалися ще в давнину, на основі знань про навколишню природу. Найпростіший спосіб – знайти орієнтир за допомогою тіні.

Опівдні сонце знаходиться на Півдні, відповідно тінь від будь-якого предмета вказує на Північ. Завдяки інформації в якій частині світу знаходиться мандрівник, вибратися набагато легше.